Performing Artists 2014

Deep Ellum Arts Festival Performing Artists Schedule, by Stage and Time

 

Friday            
             
The Pabst Stage Main St and Good Latimer Blvd     Texas Lone Star Stage Main St and Hall St  
Start Time Band Genre   Start Time Band Genre
11:00 AM Camille Cortinas Folk   12:00 PM Prophets & Outlaws Blues Rock
1:00 PM Zach Balch Alternative Pop/Country   3:00 PM GrvBmps Funk/Soul/Hip Hop
2:00 PM Ezra Vancil Folk   5:30 PM  Whiskey River Ramblers Folk Blues  
4:00 PM The Transporters Alternative Rock   6:50 PM Devil's Hollow Blues
5:20 PM Thieves of Sunrise Psychadelic Rock   8:10 PM Oliver White Group Blues
6:40 PM Ducado Vega & Zenya V Funk Rock   9:30 PM Holland K Smith Blues
8:00 PM White Arms of Athena Hard Rock        
9:20 PM Black Dutch Sioux Rock        
             
Deep Ellum Texas Stage Crowdus St and Elm St     Singer Songwriter Stage Main St and Malcom X Blvd  
Start Time Band Genre   Start Time Band Genre
5:00 PM Fat by the Gallon  Punk   11:00 AM Harry Hewlett  
6:00 PM Karyna Micaela  Americana   11:30 AM Phillip Wildman  
7:00 PM Ellen Once Again  Soul Pop   12:00 PM Duke MacBoagin & the Chilla Tenders  
8:00 PM John Lefler  Pop   1:00 PM Tim Spitzer  
9:00 PM Back to Blue  Rock   1:30 PM Dan Roark  
10:00 PM Mike Morgan  Blues   2:00 PM Jeff Rodgers  
        2:30 PM Danny Zagotta  
        3:00 PM Buck Morgan  
        3:30 PM Trevor Dahlen  
        4:00 PM Jordy Searcy Band  
        5:00 PM Julie Jean White  
        5:30 PM Gigi Gostas  
        6:00 PM Aaron Shook Band  
        7:00 PM Michael Branenberger  
        7:30 PM Bob Fisk  
        8:00 PM Steve Sullivan & Texas LeReaux  
        9:00 PM J.R. Bird Band  
        10:00 PM Chin's Mojo  
             
Artist Underground Stage Crowdus St and Main St          
Start Time Performing Group Genre        
12:00 PM (a)therapeutic smile Indie Rock        
1:30 PM Idiot Savant Blues Rock        
3:00 PM TBA          
4:30 PM TBA          
6:00 PM True Achiever College Folk        
8:00 PM Blunt Force Crew Alternative Hip Hop        
9:00 PM The Dismount Folk/Americana        
             
             
Saturday            
             
The Pabst Stage Main St and Good Latimer Blvd     Texas Lone Star Stage Main St and Hall St  
Start Time Band Genre   Start Time Band Genre
11:30 AM Raina Khoury + The Stone Wolves Pop Rock/Soul Rock   11:00 AM Jamil Byrom Jazz
1:00 PM Nicholas Altobelli Indie Folk Rock   12:40 PM The Bear and the Bride Americana
2:20 PM Kites and Boomerangs Indie Rock   2:00 PM Zach Pohl Folk/Blues
3:40 PM Loyal Sally Indie Folk Rock   3:30 PM The End of The World Parade Psychedelic Marching Band
5:00 PM Parallel Play Folkin' Folk   4:20 PM DANK Country Rock
6:20 PM Fox & The Bird Indie   5:40 PM Ashley Falgout Folk/Blues/Soul
7:50 PM My Jerusalem Rock   6:30 PM Debb Driscoll & The Moment Before Lyrical Indie Soul
9:20 PM Astronautalis Hip Hop   7:30 PM George Quartz Experimental Electronic
        8:20 PM Quentin Moore Soul/Funk/R&B
        9:40 PM The Phuss Garage Rock
             
Deep Ellum Texas Stage Crowdus St and Elm St     Singer Songwriter Stage Main St and Malcom X Blvd  
Start Time Band Genre   Start Time Performer  
11:00 AM Scott Dean Country   11:00 AM The Yaga Yagas  
12:00 PM Big Gus and Swampadelic Swampy Tonk   12:00 PM Ian Dickson  
1:00 PM Dezi 5 Dance Pop   1:00 PM Grady Yates  
2:00 PM Gringo Soul Electro Alternative   2:00 PM Barbe McMillen & Paul Zander  
3:00 PM Matt Barron Blues Rock   3:00 PM Bobby Montgomery  
4:00 PM The Tidbits Contemporary Jazz   3:30 PM Joe Milton  
5:00 PM Pseudo Future Indie Rock   4:00 PM David Byboth  
6:00 PM Five Times August Pop Rock   4:30 PM Jerialice Arsenault  
7:00 PM The Crazy Ivans Pop Punk   5:00 PM Merry And The Mood Swings  
8:00 PM Grades Of Absolute Truth Indie   6:00 PM Lisa Byrn & The Smokey Bottom Boys  
9:00 PM -topic
Hip Hop   7:00 PM Mark Wayne Glasmire  
10:00 PM The Telefones     8:00 PM Bad Mountain  
        9:00 PM Cliff Munroe Band  
        10:00 PM Mr. Troll  
Artist Underground Stage Crowdus St and Main St          
Start Time Performing Group Genre        
11:00 PM Abraham Mellish Afro Folk        
1:00 PM Poppy Xander Pop        
2:30 PM Jamie Reeves Indie Folk        
4:00 PM She Dances Indie Pop        
5:30 PM Faded Fools Folk Americana        
7:00 PM Jordan Franz Lyrical Soul        
8:30 PM Ole G & Haylie B Indie Soul        
10:00 PM The Hilltop Crawlers Folk Rock        
             
             
Sunday            
             
The Pabst Stage Main St and Good Latimer Blvd     Texas Lone Star Stage Main St and Hall St  
Start Time Band Genre   Start Time Band Genre
11:00 AM Life In Deep Ellum Sunday Service   11:20 AM The Five Hands Indie Rock
12:40 PM The Boombachs Hip Hop Fusion   12:50 PM No Voz Void Experimental
2:00 PM The Effinays Reggae   1:40 PM El Horfanato de los Duendes Latin Rock
3:20 PM Brave Combo Polka   3:00 PM Reinventing Jude Ballroom Rock/Indie Sway
4:40 PM Swirve-Dover-Wright Progressive Jazz   4:20 PM Ottoman Turks Indie Rock
6:30 PM Rebel Alliance Jazz Ensemble Big Band Jazz   5:40 PM Heath Webb & The Haymakers Alternative Country
        6:40 PM EJ Matthews Swamp Boogie
             
Deep Ellum Texas Stage Crowdus St and Elm St     Singer Songwriter Stage Main St and Malcom X Blvd  
Start Time Band Genre   Start Time Performer  
11:00 AM Public Love Affair Rock   11:00 AM Hard Country Band  
12:00 PM Sometime After Rock   12:00 PM Allen Larsen  
1:00 PM Emily Claire Indie   12:30 PM Cat McGee  
2:00 PM Kassy Levels Pop/R&B   1:00 PM Mark Deffebach Trio  
3:00 PM Surge On Smith Folk/Americana   2:00 PM Sugar Daddy & the M&M's  
4:00 PM Bum Lucky Reggae   3:00 PM Tony Ramey  
5:00 PM Burning Slow Reggae/Rock   4:00 PM Texas Storm Riders  
6:00 PM Cassie Holt & the Lost Souls Blues/Rock/Soul   5:00 PM Aaron Rose Band  
7:00 PM Convoy and the Cattlemen Country Western   5:30 PM Shane Andrews  
        6:00 PM Brown & Wild Reister  
Artist Underground Stage Crowdus St and Main St          
Start Time Performing Group Genre        
11:30 PM Emmiline Folk        
1:00 PM Dillon Chevalier Indie Folk        
2:30 PM Mad Swirl Spoken Word        
4:00 PM T.O.M.B Spoken Word        
5:30 PM Earnest Matthew Lyrical Folk        
7:00 PM Just-Us League Dallas Live Painting Experience        
             
             

2017 Sponsors

Sponsors

Pabst Deep Ellum Foundation Graphics Group KNON Downtown Dalls Inc Nestle Dallas Observer Green Mountain Energy Yelp Outlaw Nation Deep Ellum Brewing Company Sons of Hermann Hall Now 102.9 DART Sons of Hermann Hall Do 214 Deep Ellum Community Association Star 102.1 Lone Star

© 2017 MEI Productions (The Celebration Engineers) All Rights Reserved